יום שישי, 20 בספטמבר 2019

ירחון "הרפואה" מפרסם ביקורת מהללת על "צבים"

ירחון "הרפואה" הוא כתב-העת הרפואי הנחשב והוותיק בישראל.
בגליון ספטמבר 2019 שלו התפרסמה ביקורת ספרים על הספר "צבים כל הדרך למטה - חיסונים: מדע ומיתוסים". המאמר חובר על ידי פרופ' נתי רונאל, פרופסור במחלקה לקרימינולוגיה באוניברסיטת בר-אילן וראש המחלקה בשנים 2013-2016, וד"ר אתי אלישע, מרצה בכירה בחוג לקרימינולוגיה במכללת עמק יזרעאל.

הנה כמה ציטטות מהמאמר:

  • "...התברר לנו שמדובר בספר חשוב, רציני ומדעי, שכתוב היטב ובבהירות, החושף באופן מקיף את הנושא בו הוא מתמקד – התבססותו של הממסד הרפואי על מחקרים בתחום החיסונים שבשגרה, הלוקים לכאורה במתודולוגיה בעייתית ואשר הובילו למסקנות שאינן תמיד מבוססות מחקר."
  • "מתוך קריאה בעושר המחקרים המתוארים בספר, מצטיירת תמונה שלפיה המדע, שעליו אנו אמורים לסמוך, לעיתים נדמה לכאורה כמסע יחסי ציבור, שבמרכזו עומדים יצרני החיסונים (חברות תרופות), סוכנויות הרגולציה והגופים המקצועיים, ועולה החשד שהם אינם נמנעים מ-Fake Science, מדברור של עובדות שאינן מדויקות או נכונות, ובהכפשת העמדות הספקניות והביקורתיות."
  • "מקריאה בספר עולה חשד כבד, שהיבטים מרכזיים של בטיחות החיסונים לא נבדקו כראוי."
  • "הספר 'צבים מעניק כלים חשובים מאוד במשימה זו, של חינוך עצמי ציבורי, ובכך מהווה פרסום חשוב בעברית בתחום המסוים של החיסונים ובתחום הרפואה בכלל. יש לברך את המחברים הן על ההשקעה המדעית העצומה, הרצינית והמעמיקה, והן על האומץ לחשוב מחוץ ל'קופסת הממסד'... "
  • "לסיכום, אנו ממליצים מקרב לב על הספר 'צבים', כקריאת חובה מדעית, רפואית וציבורית. ספר זה צריך לקבל את המקום הראוי לו, על מנת שניתן יהיה לנהל דיון מדעי רציונלי, לוגי, ספקני וביקורתי בשאלת החיסונים שבשגרה; על מנת שניתן יהיה להיעזר בו  כדי לתקן את מדע הרפואה במקומות בהם [הוא] לוקה בחסר, באמצעות ויכוח מדעי פתוח וחופשי."
לקריאת המאמר במלואו הקליקו על התמונה או [זה].אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה